Одбојкарките на Македонија Макс повторно подобри од Вардар ЕМ од Скопје и се поблиску до Првата лига

742

Второлигашот Македонија Макс направи огоромен исчекор во борбата за враќање во одбојкарската елита. На свој терен повторно го надиграа директниот ривал за првото место Вардар ЕМ од Скопје и веќе им бегаат,,две победи” во разигрувањето каде освен овие две екипи се и тимовите на Младост од Штип и Бами кор од Тетово.

Македонија Макс славеше со 3:2 (25:12, 22:24, 25:19, 21:25, 15:11). Во мечот предводници беа Велика Каралиска со одличниот сервис, Мила Сотировска, Борислава Мирчевска и искусната Марија Ричлиева. Максимум дадоа и останатите одбојкарки свесни дека со победа може да се задржи првото место и да се најдат догогидна во најдоброто одбојкарско друштво во женска конкуренција

Според правилата само најдобриот тим од оваа четворка оди во Прва лига додека второпласираниот ќе игра бараж со битолскиот состав Пелистер Волеј

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.