Објавена песната „Here I Stand“ со која Гарванлиев ќе ја престави Македонија на Евровизија во Ротердам (видео)

1750

Промовирана песната ,,Here I Stand” со која Васил Гарванлиев ќе настапи и престави Македонија на Евровизијата во Холандијаова година. Станува збор за автобиографска песна за која музиката и текстот се на струмичанецот кој втора година по ред е македонски преставник на ова музичко натпреварувањеа а аранжамнот на Давор Јордановски и Борче Кузмановски

Песната била продукт по ланското откажување на евовизискиот натпревар заради ковид-19 по што Гарванлиев бил многу разочарен за пропуштената шанса. Во еден момент седнал дома на синтазајзерот почнал да свири и пее со насолзени очи со што продуцирал мелодија со силна порака дека секој може да се застане на нозе и покрај сите порази и победи.

Ова ќе биде трето претставување на 36-годишниот пејач на популарниот музички натпревар. Гарванлиев пред две години застана на евровизиската сцена во улога на придружен вокал на Тамара Тодевска. Минатата година требаше да отпатува во Ротердам за да нè претставува со песната „You“, но настанот беше откажан поради пандемијата со коронавирусот.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.