Објавена листа на капацитети каде може да се користат ваучерите за туризам, има и во Струмица, Дојран, Гевгелија, Радовиш и Ново Село

7181

Министерството за економија на порталот дома си е дома ја објави листата на угостителско сместувачки капацитети каде може граѓаните добитници на ваучери за туризам да ги потрошат после 15 јули. Според објавената листа има капацитети и во општините Струмица, Радовиш, Ново Село, Гевгелија и во Дојран. Станува збор за ресторани, хотели, апартмани во кои добитниците на ваучери од 6 илјади денари ќе може да ги искористат.

Сместувачките капацитети се поделени на: хотели, физички лица и други објекти. Граѓаните треба само да ја одберат општината за која се заинтересирани по што излегува листа на капацитети со телефони за контатк и адреси кои се пријавиле дека може да работат со ваучери.

Ваучери добија вработени со низок доход заради плаќање на искористена туристичка и угостителска услуга на сместување и исхрана во категоризирани угостителски објекти за сместување и регистрирани вршители на туристичка дејност

Листата со капацитети по општини може да се види ТУКА  а користењето на ваучерите почнува од 15 јули и ќе трае до 15 декември

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.