Не прифаќаме ултиматум за влез во ЕУ, кажаа граѓаните против францускиот предлог кои го блокираа патот Струмица-Радовиш

776

Граѓани од струмичко радовишкиот регион денеска го блокираа патниот правец Струмица Радовиш за да го изразат своето незадоволство од францускиот предлог за кревање на бугарското вето за македонските евроинтеграции. Според нив предлогот содржи замки со кои Македонија контуинирано ќе биде условувана од Бугарија на патот да стане рамноправен член на Унијата

Граѓаните тврдат дека Европската Унија отстапила од своите критериуми а со дадениот предлог се дискриминира македонскиот идентитет и јазик на патот кон европското семејство. Како што кажаа Унијата го губи кредибилитетот бидјеки место да биде место на рамноправност таа ги фаворизира бугарските барања.

Побараа Владата да го отфрли предлогот и да се слушне гласот на граѓаните кои со денови се противат на предлогот за отворање на пристапните преговори на држават во унијата.  Организаторите на протестите „Ултиматум – НЕ, благодарам“ најавија дека блокади денеска во периодот  од 13:00 до 14:00 часот: имаше и  во Скопје пред Владата, на магистралниот пат Штип – Велес и Плетвар – Прилеп

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.