Невреме со локални обилни врнежи, ветар, град и грмежи ќе ја зафати Македонија – да не се престојува на отворен простор

1350

Поради големо дестабилизирање на атмосферата денес попладне и навечер се очекува развој на нестабилна облачност проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Процесите се очекува да бидат интензивни и во форма на невреме проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и појава на град.

И во следните денови ќе има честа појава на нестабилност на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер додека локално ќе има појава на невреме со обилен пороен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град. Во текот на новата недела исто така на некои места се очекува да падне значително количество на воден талог со што има услови и за локални поплавувања.

Атмосферата многу ќе се дестабилизира па така од денес па во следниот период во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја. Температурите на воздухо ќе бележат тенденција на мал пад

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.