Наскоро струмичко Муртино ќе добие спортска сала, активностите се во завршна фаза

461

Крајот на април или почетокот на мај ќе биде ставена во функција училишната спортска сала во Муртино. Вака објави градонaчалникот на Струмица Костадин Костадинов кој со дел од советниците беа во посета на салата во Муртино која се гради од програмта на Министерството за образование за што беа обезбедени 24,5 милиони денари . Спортската сала е во завршна фаза и треба да се пристапи кон опремување. Во овој проект учествува и општина Струмица која со свои буџетски средства интервенираше за уредувањње и чистење на парцелата од 700 илјади денари а ќе даде пари и за топловодно пумпа за затоплување

,, По завршување на спортската сала Муртино заедно со Владата пристапуваме кон изградба на иста спортска сала во ООУ Сандо Масев во Струмица,, кажа Костадинов

Овој спортски објект е на површина од 650 метри квадратни, граден по современи стандарди во кој учениците ќе можат да ги изведуваат спортските активности.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.