Наковски Волеј и Џио Струмица вечерва во Парк играат за златни одличја и КУП титули

1549

Попладнево и вечерва во спортската сала Парк во Струмица се играат финалните мечеви од одбојкарскиот КУП на Македонија по што ќе се знаат кој ќе бидат освојувачите на првите пехари од оваа одбојкарска сезона. Завршницата од ова натпреварување започнува во 17 часот и 30 минути кога ќе се одигра женското финале меѓу Наковски Волеј и Роботнички Скопје а во 20 часот машкото финале межу Џио Струмица и Универзитет Тетово

Ова ќе биде прво финале за тимот на Наковси волеј од Струмица кој ќе се обиде да направи изненадување. Наковски е во добра форма. Со подршка од трибините може да одигра беспрекорно и да дојде до златото од ова натпреварување. Со Работнички секогаш играле ,, егал” но никогаш не се радувале. Попладнево во 17 часот и 30 минути испишуваат историја

Момците на Џио Струмица вечерва пак во 20 часот играат со Универзитет Тетово. Фаворити се во мечот но тетовачни осетно се засилија и знаат да им направат главоболки на четата на Кире Ричлиев. За одбојкарите на ,,Џио Струмица’’ ова ќе биде десетто финале во КУП натпреварувањето и можност да ја одбранат КУП титулата од минатата сезона со што ќе ја потврдат својата доминација во македoнската одбојка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.