Наковски Волеј го изненади лидерот Вардар и освои бод на тешкото гостување во Скопје

1530

Одбојкарките на Наковски Волеј освоија бод на тешкото гостување кај лидерот Вардар Жени во Скопје а доколку беа посконцетрирани во одлучувачкиот сет можеа мечот да го завршат во своја корист кој сепак им припадна на вардаровите одбојкарки со 3:2 во сетови. Струмичанки со својата игра покажаа дека ќе го имат главниот збор во завршницата за годинашнава титула откако во нивните редови дојде Тасиќ

Одлично го почнаа мечот. Го добија првито сет со 25:17, по што следуваше несфатлив пад во играта во третиот и четвртиот сет каде освоија 15 и 16 поени. Во четвртиот повторно заиграа во свој стил понесени од желбата за добар резултат и го добија со 25:18. Во петиот неуспеа целосно да го изненадат домаќинот кој се смета за фаворит за годинашната титла

Наковски има 10 победи и 5 пораза и се држи на третата позиција со вкупно 32 бода, шест помалку од второпласираниот Работнички Скопје а 3 повеќе од четвртопласиораниот Струмица Жени

За разлика од Наковски Волеј, другите два прволигаши од Струмица претрпеа проази. Струмица жени загуби кај Работнички Скопје со 3:0. Во трите сета освоија 18, 12, и 20 поени. Со овој пораз струмичанки ја доведуваат во прашање 4 тата позиција која води во разигрувањето за титулата, оти Јанта се прибилижи само на бод откако славеше кај Виктори со 3:0

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.