Младите да веруваат во себе и своите соништа, вели Ефтимов најдобриот млад научник одликуван од претседателот Иванов

1666

„Она што би им го препорачал на младите, без разлика дали себеси се гледаат во науката или не, е да веруваат во себе и во своите можности, но и верно да ги следат своите соништа. Само така тие соништа ќе станат убаво јаве,, Ова е пораката што ја упати струмичанецот Томе Ефтимов до младите откако првиот човек на државата Ѓорге Иванов му го додели признанието за најдобар млад научник за минатата 2018 година. 30 годишниот Ефтимов смета дека младите не треба да се откажуваат од своите амбиции

,,Кога се запишав на додипломските студии на Факултетот за електротехника и информациски технологии, никогаш не замислував дека еден ден ќе се запишам и на докторски студии, ниту дека ќе бидам дел од Стенфорд. Но, воден од сопствените соништа и амбиции, сето тоа стана моја реалност и дел од животот кој го живеам“, рече Ефтимов.

Ефтимов во моментов е постдокторски истражувач на отсекот за анализа на биомедицински податоци на Универзитетот Стенфорд, Калифорнија САД. Тој до лани беше во Словенија каде докторираше на Научно-истражувачкиот Институт „Јожеф Стефан“ , на тема „Статистичка обработка на податоци и обработка на природни јазици за нутриционизам”. Неговите научни достигнувања во поглед на развој на методи за статистичка обработка на податоци се презентирани на повеќе светски универзитети и може да послужат за повеќе области

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.