Министерот Димковски во Валандово – откупот на зимската зелка ќе продолжи непречено да се одвива

1080

Министерот за земјоделство Трајан Димковски заедно со градоначалникот на Валандово Перо Костадинов и директорот на Платежната агенција Николче Бабовски имаа средба со валандовските земјоделци а посетија и неколку пункта во овој регион кои вршат откуп на зимска зелка, информираше МЗШВ.  Посетата била со цел да се види на терен како тече отупот на зимската зелка, производ кој е каректеристичен за овој регион поради поволните климатски услови.

,,Министерот во директна комуникација со земјоделците се информираше за текот на откупот на зимската зелка и им порача дека откупот ќе продолжи непречено да се одвива, а министерството ќе продолжи да креира развојни мерки и политики, кои секогаш се во интерс на земјоделците”, стои во објавата на МЗШВ

Во валандовското поле со зелка е засеана површина од околу 150 хектари и има просечен принос од 35 тони по хектар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.