Марш во Струмица против родово базирано насилство – учесниците порачаа жртвите да не молчат а институциите да бидат ефикасни

517

Во рамките  на кампањата „16 денови активизам против родово базирано насилство“ во Струмица се одржа Марш организиран Организацијата на жени од Струмица, Здружението Скај Плус и Родова перспектива на кој се упатија пораки и охрабрувања жените и девојчињата да не молчат и да стават крај на насилството. Паралелно со маршот кој се реализираше по градското корзо учесниците порачаа релевантните институции да ги превземат координирани и ефикасни мерки против родовото базирано насилство.

„Сите заеднички марширавме бидејќи насилството врз жените и девојчињата претставува брутален облик на дискриминација и кршење на основните човекови права, а истовремено ја продлабочува и нееднаквоста помеѓу мажите и жените“, кажаа учесниците

Настанот беше поддржан преку Програмата за еднакви можности на жените и мажите на Општина Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.