Костадинов: Повикот за ослобдување на самохраните родители од плаќање надомест за градинка, ќе се продолжи

280

Општина Струмица ќе го продолжи рокот на јавниот повик за ослободување од плаќање на надоместок за престој на деца на самохрани родители во градинките ,,Детска радост’’ и ,,Виножито’’ за годинава. Ова го најави првиот човек на општината Костадин Костадинов откако изминативе денови бил мошне слаб интересот од самохрани родители кои земаат плата пониска од просечната месечна исплатена нето плата на ниво на држава да се пријават да ја користат ова мерка во општина Струмица.

,, Денеска завршува јавниот повик но заради малиот број на пријавени самохрани родителите еве најавувам дека ќе го продолжиме рокот во самиот јавен повик и ги охрабрувам  самохраните родители да ја искористат ова можност,, кажа градоначалникот Костадинов.

Лани од плаќање надоместок за градинка биле ослободени околу 20 самохрани родители.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.