Костадинов: Карневалот годинава има буџет до плафон и ќе донесе промет од 2 милиони евра во Струмица и регионот !

598
Костадинов на предавањето на клучот на градот на карневалистите во друштво со Цицимов и Даскаловски ... фото СтрумицаНет

Струмичкиот карневал овие денови во Струмица треба да донесе промет од најмалку 2 милиони евра. Ова се прогнозите на првиот човек на Струмица Костадин Костадинов кои ги даде во емисијата ,,Отворено со градоначалникот“ на програмата на ТВ Канал ВИС истакнувајки дека ова манифестација освен локалната економија ја раздвижува и регионалната. Толку пари очекува да инкасираат сите субејкти овие денови тргнувајки од хотелиерите, угостителтие како и продавници, бензински, бутици.

,, Директен како инпут од гостите кои ќе дојдат на Струмичкиот каренвал ќе имаме околу 2 милиони евра кои ке завршат во локалната економија. Зборам за сите правни субјекти кои ке работат овие денови. Очекуваме повеќе од 20 илјади гости само во сабота навечер а тука се и останатие денови со многуте маскенбали, карневалски забави“, вели Костадинов

Годинава Струмичкиот карневал го има најголемиот буџет кажа Костадинов. Само од општината се добиени 4 милиони денари. Од Министерството за култура 1,5 милион денари. Тука се спонзорствата. Како што вели Костадинов буџетот за струмичкиот карневал е до плафон алудирајки дека само околу 100 илјади евра се обезбедени од општината и државата.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.