Кои клубови од Југоистокот добија спортски ваучери и во колкави износи преку Агенцијата за млади и спорт

3864

Агенцијата за млади и спорт ја објави официјалнта листа со спортските клубови кои може да добијат средства од приватните компании преку ваучер системот што го промовираше Владата. Од клубовите во екипни спортови во Југоистокот најмногу пари по овој основ може да добие  КК,,Кожув’’ од Гевгелија  и тоа околу 5 милиони  и 200 илјади денари додека најмалку ЖФК ,,Тиверија’’ од Струмица само 533 илјади денари.

Според објавената листа  ФК ,,Академија Пандев’’ може да искористи околу 4 милиони и 600 илјади денари додека второлигашот ,,Беласица’’ 2 милиони и 800 илјади денари. ЖФК ,,Истатов’’ од Дојран околу 540 илјади денари а како што спомнавме струмичкиот женски фудбалски клуб ,,Тиверија’’ 533 илјади денари

Ракометарите на ,,Радовиш’’ со ваучер системот може да искористат 3 милиони и 730 илјади денари додека женскиот ракометен клуб ,,Гевгелија’’ 602 илјади денари. КК ,,Кожув’’ со ваучер системот може да добие околу 5 милиони и 200 илјади денари додека ,,Блокотехна’’ 3 милиони и 870 илјади денари

Согласно објавената листа на АМС, преку овој систем средства може да искористат и одбојкарските клубови од Струмица. ОК ,,Џио Струмица’’ може да добие 1 милион и 380 илјади денари, Наковски волеј 1милион и и 100 илјади денари, околу милион ОК Македонија Макс а Виктори волеј околу 900 илјади денари

Станува збор за владина мерка, со која државата се откажува од 6 милиони евра по основ на данок на добивка и ги пренасочува во македонскиот спрот. Конкретно  компаниите, дел од својата обврска за данокот на добивка наместо да ја платат на државата, ќе имаат можност да ја вложат во спортски клуб или спортист кои има добиено ваучер од Агенцијата за млади и спорт кој средствата ги распореди по однапред утврдена методологија,

Листа на клубови што добија ваучери

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.