Кои клубови од Југоистокот добија ваучери и во кои износи за 2022 – АМС ја објави листата !

811

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата со спортски клубови кои добиваат ваучери за искоирстување средства од даночните обврзници во земјава. На листата има и  спортски клубови кои се натпреваруваат и од Југоистокот како во машка така и во женска конкуренција.  Износот на ваучерите е различен во зависност од спортот, постигнатите резултати, организираноста на клубот, рангот на натпреваруање.

Станува збор за владина мерка, со која државата се откажува парите по основ на данок на добивка и ги пренасочува во македонскиот спорт. Конкретно  компаниите, дел од својата обврска за данокот на добивка наместо да ја платат на државата, ќе имаат можност да ја вложат во спортски клуб или спортист кои има добиено ваучер од Агенцијата за млади и спорт кој средствата ги распореди по однапред утврдена методологија.

Ваучерите за клубовите од Југоистокот се движаат од неколку илјади денари до милионски суми за поголемите и клубови кои се натпреваруваат во најелитните натпреварување.

Кои клубови од Југоистокот добија ваучери и во кои износи за 2022 можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.