Кожув го надмудри Гостивар во завршницата и забележа нова победа со која повторно се лидери

1629

Кошаркарите на Кожув од Гевгелија забележаа значајна победа против директниот ривал за висок пласман тимот на Гостивар и се реваншираше за есенскиот пораз. Во спортската сала 26 ти Април, гевгеличани покажаа стабилност во завршницата и славеа со 87:82 . Натпреварот беше доста неизвесен во кој гостите од Гостивар имаа во неколку наврати минимална предност но во финишот потклекнаа од расположениот домашен состав кој беше далеку посконцентриран

Кожув ја доби првата четвртина со (24:20), но Гостивар возврати во втората која ја реши во своја корист со (23:14) и на одморот замина со водство од (43:38). Гевгеличани го добија третиот период со 18:17 но во завршните 10 минути немаа предност. Надежите за резултатски пресврт дојде  откако на 40 секунди Костоски погоди и за три поени за 82:82  а во продолжение Зданавичиус а потоа и Пејн од линијата за слободни фрлања, донесоа победа на Кожув (87:82).

Пејн беше најефикасен кај гевгеличани со уфрлени 27, литванецот Зданавичиус постигна 22, Јенкис 21, Караџовски 15. Со ова 10 та победа, гевгеличани повторно се искачија на првото место на табелата и заедно со Работнички, Еуро Никел и МЗТ водат мртва трка за пол поизицијата во плеј офот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.