Иљач од Богданци спрема спот за ,,Кажи кој не раздели’’ но и неколку нови музички проекти за 2022 (видеа)

2621

Влатко Иљачев од Богданци кој победи на музичката платформа ,,Ново име’’ во 2020 наскоро ќе објави видеозапис за песната ,,Кажи кој не раздели’’ која ја промовираше неколку месеци по победата на ова платформа организирана од Новоматик. Иљачев кој изминатиов период беше во Израел се врати во Македонија и за ова година најавува низа музички проекти и настапи на повеќе фестивали

,, Заради пандемијата останав повеќе време во Израел од предвиденото но имав доста музички ангажмани таму. Снимав некои песни на англиски и ковери а со моето доаѓање во земјава планирам да направам спот за песната ,,Кажи кој не раздели’’ песна која е моја авторска. Всушност станува збор за пенса во која пеам за една моја љубов со која се разделивме заради далечината додека бев во САД и мислам дека има доста луѓе кои ќе се пронајдат во ова песна,, ни изјави Влатко

Иљачев најави дека, освен спот за песната ,,Кажи кој не раздели,, ќе снима и други песни кои ги има правено во изминатиот период а најавува и настапи по фестивали. Тој во меѓувреме уметнички се ,,прекрсти’’ со скратено име за македонскиот пазар а за странскиот како Валдера.

,,Во Македонија настапувам како Владо Иљач а надвор од земајва  како Валдера под кое име има промовирано и неколку песни за англиското говорно подрачје,, кажа Иљач. Меѓу последните му беше песната ,,Бакнежи и шампањ,,

Владо вели дека ќе се обиде да внесе нов дух и свежина во македонската забавна музика со оглед дека се помалку се продуцираат поп и рок песни од македонски изведувачи. Песните и коверот Иљач ги посвети на сите заљубени во пресрет на празникот Св. Валентин но и оние кои уживаат во добро вино Св. Трифун.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.