Излезе од печат најновата поетска книга на Борче Панов од Радовиш – Анатомија на небото

425

Деновиве излезе од печат најновата поетска книга од познатиот македонски поет Борче Панов која е насловена како „АНАТОМИЈА НА НЕБОТО„ . Ова е негова  седумнаесетта поетска книга а е поддржана од страна на Министерството за култура како авторско издание.

Борче Панов е роден на 27 септември 1961 година во Радовиш, Република Северна Македонија. Член е на Друштвото на писателите на Македонија од 1998 година. Во два мандати бил член на претседателството на Друштвото на писателите на Македонија. Има објавено и поетски книги на други јазици: „Честички од хематит“ (2016 – на македонски и бугарски јазик, објавена во Бугарија), „Вдах“ (2017 – на словенечки, објавена во Словенија), „Бричење балон“ (2018 – српски, објавена во Србија), „Фотостихеза“  2019 – бугарски, објавена во Бугарија), „Крв што жонглира со 8000 поетски мисли“ (2021 година на хрватски, објавена во Хрватска), „Подземно јаболко“ на арапски јазик објавена во Обединетите Арапски Емирати во 2021 година од издавачката куќа Равашен и „Подземно јаболко“ на англиски јазик (превод Даниела Андоновска-Трајковска) и објавена во Холандија од Демер прес во 2021 година, „Гласови од глуварчето“ (коавтор) објавено во Индија (2021 година ). Неговата поезија е објавена во голем број антологии, литературни списанија и списанија дома и во странство, а неговите дела се преведени на околу 40 јазици.

Борче Панов е автор и на седум драми. Претседател е на меѓународната поетска маниефстација – Караманови средби. Составувач е на Антологијата на Карамнвоите средби „Петто календарско време„ во 2020 мг. Како и на повеќе зборници и панормаи на поеизја. Добитник е на неколку книжевни награди како што се: PremioMondiale „Tulliola-Renato Filippelli“ во Италија за неговата книга „Бричење балон“ (2021), Меѓународна награда за извонредност „Град Галатео-Антонио Де Ферариис“ (Италија, Рим, 2021 година), Премио „Le Occasioni“ во Италија (меѓу 662 учесници), светската книжевна награда „Сахито“ за 2021 година (прва доделена меѓу неколку истакнати и познати автори кои имаат добиено значајни книжевни награди како што се Нобеловата награда и Пулицеровата награда) и „Предраг Матвејевиќ“ во Хрватска за неговата книга „Бричење балон“ во конкуренција од 100 поети за дела напишани во 2018, 2019 и 2020 г.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.