Изградена пристапна рампа за лица со попреченост во ООУ „Атанас Нивичански“ Нова Мала

320

ООУ „Атанас Нивичански, Нова Мала, учебната 2023/2024 година , ја стартуваше со комплетно реновирани тоалети и новоизградена пристапна рампа за лицата со попреченост.Како што информираат од училиштето активностите се рализирани во текот на летните месеци, за време на учулишниот распуст, како не би се попречувал наставниот процес.

Преземените активности се во насока на оптимизирање на условите во училиштето, генерално за сите, како за учениците така и за вработените и  посебно за  лицата со попреченост за кои пристапот со изградбата на рампата е нормализиран.

Според информациите од в.д директорката на училиштето, Марија Костуранова, активностите се дел од Проектот за унапредување на основното образовцание на Министерството за образование и наука, финансиран од Светска банка. Проектот се имплементира во тесна соработка со Државниот испитен центар (ДИЦ), Бирото за развој на образование (БРО), Државниот просветен инспекторат (ДПИ) и локалните самоуправи.

Целта на проектот е подобрување на условите во основното образование.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.