Изгоре викендица помеѓу Дабиље и Робово, ТППЕ Струмица апелира да не се палат стрништа и суви треви

496

Вчера околу 11:30 часот во атарот помеѓу селата Дабиље и Робово избувнал пожар на стрниште со површина од околу 2 хектари при што била зафатена и речици целосно изгорена викендица која се наоѓала во тоа подрачје. Информацијата ја потврдија и од полицијата.

,,На 26.08.2023 во 13.30 часот во СВР Струмица е пријавено дека во атар на с.Дабиље настанал пожар во кој била опожарена викендица во сопственост на Н.Т. и Б.Т. од с.Дабиље. Повредени лица нема. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Струмица . Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Струмица“, стои во информацијата на МВР

Од ТППЕ Струмица апелираат до граѓаните да бидат крајно внимателни и да не палат стрништа и суви треви

,,Поради топлотниот бран и високите температури апелираме и на крајна претпазливост, односно граѓаните да внимаваат како се однесуваат во природа, поради опасноста од појава на шумски пожари. Апелираме до граѓаните да се воздржат од палење оган на стрништа, растителни отпадоци, сув вегетациски горлив материјал и земјоделски земјишта,, стои во апелот од ТППЕ Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.