Заев ги објави кандидатите за Градоначалник за Дојран, Богданци, Валандово, Василево, Босилово и Конче

1244

СДСМ објави со кои кандидати за Градоначалник ќе трча на закажаните локални избори во Октомври во 30 општини во земјава. Меѓудругото соопшти кои ќе бидат нивните фавороти и за 6 општини во Јуоистокот . Како што нагласи лидерот на владеачката партија  Зоран Заев сите овие кандидати за функцијата Градоначалник објавени во оваа прва фаза се дел од најдоброто, блиски до граѓаните, чесни, одговорни, со конкретни планови и решенија

Во шестте општини во Југоистокот СДСМ оди со веќе актуелните градоначалници. Во Дојран со Анго Ангов, во Богданци со Блаже Шапов, во Валандово со Перо Костадинов, во Василево со Марјан Јанев, во Босилово со Зоран Зимбаков и во Конче со Благој Илиев

,,СДСМ и на овие локални избори излегува со најдобрата понуда за секоја општина и преку кандидатите за градоначалници, но и преку листите за советници. Тоа е рецептот за нови успеси, за подобар живот на граѓаните во секоја општина. Ние сме партија која постои за граѓаните и наш приоритет е да бидеме нивен сервис’’ кажа Заев

Еве ги сите 30 кандидати за Градоначалник што ги објави Заев

1. Перо Костадинов – Валандово
2. Меликије Халими – Арачиново
3. Благојчо Шапов – Богданци
4. Зоран Зимбаков – Босилово
5. Велимир Смилевски – Бутел
6. Маријан Јанев – Василево
7. Сашо Јанковски – Вевчани
8. Ивица Димитров – Виница
9. Роберт Бешовски – Градско
10. Горан Трајковски – Делчево
11. Лазар Петров – Демир Капија
12. Анго Ангов – Дојран
13. Борче Гиевски – Зелениково
14. Јордан Насев – Карбинци
15. Филип Темелковски – Кисела Вода
16. Благојчо Илиев – Конче
17. Томе Христовски – Крушево
18. Аце Велковски – Лозово
19. Медат Куртоски -Маврово-Ростуше
20. Љубе Кузмановски – Новаци
21. Константин Георгиевски – Охрид
22. Елизабета Зелениковска – Петровец
23. Славчо Пандурски – Пехчево
24. Драган Анастасов – Пробиштип
25. Живко Гошаревски – Ресен
26. Стојан Николов – Росоман
27. Жаклина Јовановска- Старо Нагоричане
28. Горан Стојановски – Чашка
29. Сашко Николов -Штип
30. Петре Шилегов – Скопје

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.