Жители од Радовиш и Валандово заработија кривични пријави за непочитување полициски час

2162

Вчера СВР Струмица до надлежните обвинителства поднесе кривични пријави против шест лица кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, односно сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ по чл. 206 од КЗ на РСМ. Како што стои во информацијата од полицијата пријави се поднесени против три лица до Основното јавно обвинителство Радовиш и пријава против три лица до Основното јавно обвинителство Валандово.

Што се однесува до последниот полициски час (ноќта на 30/31.03.2020), него го прекршиле шест граѓани од Југоистокот. Предвидените забрани за движење во определен период ги прекршиле 4 лица од Радовиш и по едно во Струмица и Гевгелија. СВР Струмица информираше дека едно лице е приведено.

фото – Showtime продукција

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.