Дојранското езеро доби концесионер – почнаа да се издаваат дозволи за риболов

3054

По речиси една година чекање Дојранското Езеро доби концесионер. Со рекреативниот и спортски риболов на езерото ќе стопанисува “Костреж 2018” од с.Николиќ кој од викендов почна да издава дозволи за риболов. Цените за дневни дозволи ќе изнесуват 250 денари, а годишните дозволи 2.500 денари, со важност до крајот на ова година.

Договорот за концесија со МЗШВ беше потпишан неодамна откако во мај годинава ја добија по јавното огласување од декември минатата година но заради претседателските избори, постапката се пролонгираше. Од „Костреж 2018“ велат дека секогаш ќе ги почитуваат риболовците и ќе се потрудат да овозможат подобри услови за оваа спортска пасија .

На Дојранското Езеро рекреативен риболов може да се изведува од брегот но и со всидрен пловен објект на делот на македонската територија освен освен на определениот дел за вршење традиционален риболов како „простор за мандри“, од местото викано „Скелето“ до местото викано „Цилево“

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.