Нови позитивни на коронавирус во Струмица и Гевгелија а во земјава 139 новозаболени и 1 починат

1681

Во последниве 24 часа во земјава регистрирани се 139 нови случаи позитивни на коронавирус а направени се 1.627 тестирања, соопшти Министерството за здравство од каде информираа дека едно лице починало. Новите случаи на ковид-19 се од: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, Струмица-2, Кочани-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Берово-1, Делчево-1, Свети Николе-6, Кичево-4.

Од струмичкиот Центар за Јавно здравје информираа дека станува збор за лица од Струмица и Вељуса кои не се поврзани со досегашните кластери. Струмичанецот е префрлен на ГОБ ,,8 ми Септември’’ во Скопје а лицето од Вељуса ево домашна изолација. Со последните два случаи во Струмица и околината има 27 активни на коронавирус. Нов позитивен е регистриран и на подрачјето што го покрива Центарот за јавно здравје од Гевгелија.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјав од почетокот на епидемијата има 12.217, оздравени се 8.487, починаа 530, а активни се 3.200. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 26, активни 15 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 43, активни 27
• Радовиш 36, активни 11
• Валандово 7, активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.