Дезинформација е дека се правел погеб на починат од ковид-19 со празен ковчег во Уганда

770

Пост на Фејсбук тврди дека се правеле лажни погреби на луѓе починати од ковид-19. Постот се повикува на случај во Уганда. Нашата проверка покажа дека ова е дезинформација.

КОРОНА ЗАКОП БЕЗ МРТОВЕЦ

Вознемиреност и гнев на населението спрема властите, што се случува со “корона жртвите”…. празен мртовечки сандук со скафандер церемонија???, се вели во објавата.

Постот споделува текст за случај во Уганда каде, наводно, жители на селото Касезе откриле шокантен чин на погребување на жртва на коронавирус, откако насилно го отвориле ковчегот и го нашле празен без тело. Станува збор за случај од 14 јуни. Во објавата се наметнува и прашањето „што се случува со корона жртвите“, а ваквото прашање подолу во коментарите плете приказни за продажба на човечки органи.

„Вистиномер“ го побара овој случај на интернет и дојдовме до сознание дека станува збор за дезинформација, односно погреб на починат од ковид-19 имало, а ковчегот не бил празен, односно не се правеле никакви „скафандер церемонии“, како што се тврди во објавата која ја анализираме.

За овој случај има и видео кое е доста споделувано на социјалните мрежи и кое е злоупотребено со цел ширење лажни вести дека ковид пандемијата е лажна.

Видеото, снимено на гробишта за време на церемонијата, покажува работници облечени во лична заштитна опрема, носејќи бел ковчег, додека насобраната толпа ги прекинува и им дофрла на локален дијалект. Околу 40-та секунда од видеото, човек облечен во темносина маица се приближува до гробот и набрзина му се придружуваат и други.

Сè побројната толпа го нарушува спуштањето на ковчегот и бара тој да се отвори. Некој се придржува и го отстранува капакот, но слабиот квалитет на сликата на видеото отежнува јасно да се види што има во ковчегот.

Иако снимката е нејасна, сепак, на 1:50 во видеото се гледа како изгледа врвот на главата од телото.

Пред да се отвори ковчегот и да се повлечат чаршафите што го покриваат телото, луѓето во толпата може да се слушнат како извикуваат на Луконзо, локален дијалект: „Тие треба да ти го покажат тебе, нека ти го покажат! Нека ти го покажат татко ти, да, нека ти го покажат татко ти!“, пренесува Сервисот за проверка на фактите на Агенцијата Франс прес (АФП).

Откако ќе се отвори ковчегот и ќе му се открие лицето на мажот пред толпата, може да се слушнат луѓето како велат: „Ах, тој е тој, тој е вистинскиот!“ Потоа: „Тој е тој, тој почина од корона“.

Медиумите во Уганда објавија дека хаотичниот погреб се случил во селото Бунијсва во западна Уганда. Сервисот за проверка на фактите на АФП разговараше со ќерката на починатиот човек која потврдила дека нејзиното семејство навистина го закопало.

Она што се тврди, дека празен ковчег бил закопан од владата, не е точно. Како семејство, го погребавме неговото тело и треба да се игнорира разговорот за празен ковчег и работата да се стави во мирување, изјавила Имакулате Масика за АФП.

Од сето ова може да се заклучи дека веста за лажен погреб на човек починат од ковид-19, односно погреб со празен ковчег, е лажна. Пандемијата од ковид-19 е реална, таа не е измислена и досега одзеде над 3 милиони животи. Ваквите и слични вести се дел од познатите теории на заговор, кои од почетокот на пандемијата се споделуваат на социјалните мрежи.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.