Двајца починати и нови 43 заболени лица од ковид-19 во Југоистокот за последните 24 часа

1020

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во земјава соопштија од минситерството за здравство од каде информираат дека 9 пациенти починале од компликации на вирусот а 200 лиц оздравеле.

По градови во земјава најмногу има во Скопје 261 и Тетово 30,  додека во реоните од Југоистокот забележани се: 23 нови позитивни во Струмица, 11 во Гевгелија, 6 во Радовиш и 3 лица во Валандово. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти. Во градовите од Југоистокот 10 лица оздравеле во Струмица, 3 во Гевгелија и 4 во Валандово

Починатите  се од Скопје ( 4 лица),  Штип, Пробиштип, Македонкса Каменица но и лице од Радовиш на возраст од 72 години и едно лице од Струмица на возраст од 71 година.

Досега во земјата се направени вкупно 231.613 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25991, бројката на оздравени пациенти е 18247, на починати е 883, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6861.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.