Грците ја продолжија забраната за секаков вид сообраќај на ГП Дојрани до 15 август

1162

Грчките власти ја продолжија забраната за секаков вид сообраќај на ГП ,,Дојрани’’  до 15 август. Ова значи дека низ овој граничен премин ќе нема ниту проток на стоки кој ќе се одвива единствено на ГП ,,Евзони’’. Освен на Дојрани забраната за секаков вид сообраќај ќе продолжи и на ГП ,,Ники’’ кај Меџитлија. Паралелно до 15 август ќе трае и збраната за влез на македонски државјани во соседна Грција. Новата забрана се должи заради новите протоколи на грчката влада за ковид-19.

,,Министерството за внатрешни работи  ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“, а во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки  за ковид-19, доставено е известување дека грчките гранични премини  ,,Дојрани“ и ,, Ники“ ќе бидат целосно затворени за сообраќај  до 15.08.2020 (сабота). Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција до  наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин ,,Евзони“,, стои во соопштението од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.