Гимназијалците од Струмица најдобри економисти на Балканот – севкупни победници на 11 тата ,,Економијада”

3252

Тимот на СОУ ,,Јане Сандански”  од Струмица составен од ученичките Анета Манева и Теодора Дузлеска под менторство  на професорот Борис Атанасов се севкупни победници на 11 тата балканска Економијада што се одржа во Струмица. Во конкуренција на тимови од повеќе економски училишта од Србија, Црна Гора, Босна, Хрватска и Словенија, тандемот Манева и Дузлеска од струмичката гимназија покажаа најмногу знаења во сите шест области каде се натпреваруваа

Ученичките од четврта година економска струка образовен профил економски техничари при СОУ ,,Јане Сандански” Анета Манева и Теодроа Дузлеска освоија најмногу бодови по бизнис, економија, сметководство, менаџмент, маркетинг, статистика и тоа преку асоцијативни прашања на кои подеднакво на свој јазик одговараа сите учениците од поранешна Југославија

,,Во нашето училиште средношколците од економската струка освен што добиваат теоретски знаења, даваме акцент и на практичната настава преку виртуелните компании што ги водат учениците се со цел полесно да се снајдат на пазарот на трудот но и да најдат работа, откако ќе завршат тука но и за студирањето понатаму ”, кажа Борис Атанасов професор при СОУ ,,Јане Сандански,,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.