Гевгелија доби грант од 68 илјади евра за изградба на водоводна мрежа во населбата Караорман од речиси два километри

1841

Општина Гевгелија преку преку Проектот за подобрување на општинските  услуги – МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светската банка доби грант од 4,17 милиони денари или околу 68 илјади евра. Со овие пари општината треба да изгради водоводна мрежа од околу 1,7 километри во населбата Караорман.

Денеска во Министерството за финансии, заменик министерката Ширет Елези го потпиша договорот со градоначалникот на општината Сашо Поцков за реализација на овој проект но и со  градоначалниците на Тетово, Кочани, Делчево, Брвеница, Бутел, Дебар кои исто така ќе добијат средства од ова Програма во висина од 165 милиони денари од коипрвите три добиваат заеми по поволни услови

Општина Гевгелија со денешното потпишување на договорт, во наредниот период треба да ја отпочне постаката за избор на изведувач за изградба на водоводна мрежа во населбата Караорман за што неодамна донесе одлука и Советот на Гевгелија.

Според проектот, грант средствата ќе бидат користени за реализација на за изградба на водоводна мрежа на сервисните улици „Галилео Галилеј”, „Апостол Петков” и „Павел Шатев”, во станбена населба Караорман. Водоводната мрежа е во вкупна должина од 1763 метри и дијаметар од 10см, една испустна шахта, три шахти за воздушни вентили, деветпротивпожарни хидранти, седум приклучни јазли, вклучувајќи и испитување на мрежата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.