Во четврток во Струмица хуманитарен концерт за Томе Јанев кој треба да замине на лекување во Русија

1175

Во четврток на 13 јуни пијанистката Клара Ристова но и Наташа Василевска Трајчевска во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица организираат концерт со кој ќе се собираат средства за подршка на 29-годишниот Томе Јанев од Струмица поранешен фудбалер на Беласица, кој боледува од ALS – болест на моторниот неврон. Концертот е закажан во 19,30 часот а билетите со кој ќе се донира за лекувањето на Јанев, може да се набават во Антон Панов, Ависта, Que Pasa, Concept, Boulevard, Бу, Butler.

На концертот ќе се изведуваат класични дела во интерпретација на пијанистката Клара Ристова, придружена со поезија од странски и домашни автори во интерпретација на Наташа Василевска – Трајчевска. Средстава се потребни за лекување на Томе Јанев во Москва Русија бидејки има надеж за подобрување на неговата здравствена состојба со терапија со матични клетки на секои четири месеци во рок од три години.

За Томе и понатаму може са се донира на следниве сметки и телефонски броеви

– преку денарска сметка број:  Томе Јанев  210-5017071183-75  НЛБ Банка

– преку девизна сметка број: Tome Janev   MK07210501707118375  NLB Banka AD Skopje  Makedonija   SWIFT: TUTNMK22

– преку Телеком со повик од 100 денари:   143 454

– преку ВИП со повик од 100 денари:  143 502

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.