Во Стојаково кај Богданци, нема столб без гнезда на штркови, ова лето преброени над 150 млади (фото)

7262

Жителите на Стојаково од Општина Богданци ќе покренат иницијатива штрковите да им станат заштитен знак и бренд бидејки последниве години значително се зголеми бројот на овие птици преселници. Во селото речиси и да нема електричен столб каде нема гнездо и мали штркови кои почнаа да прават гнезда и по покриви на објекти.

Ако во 2018 та во Стојаково биле регистрирани 37 гнезда  со 74 возрасни и 134 млади штркови ова година како што вели Роберт Иванџиков се евидентирани 45 гнезда, 90 возрасни и 153 млади штркови кои овие денови ги прават првите летови. Иванџиков вели дека овие птици бараат чиста и еколошка средина со многу ливади а токму атарот на ова село изобилува со чиста и богата со храна средина

,,Штрковите населуваат еколошки чисти средини, што значи дека Стојаково максимално ги исполнува нивните услови за живеење. Селото Стојаково е рамничарско село и има две големи предности: прво, има доволно безбедни места за гнездење речиси повеќето од гнездата се на далноводи, на кои често има платформи за штркови поставени од „ЕВН Македонија“, и второ, околните обработливи површини, близината на Вардар и влажните ливади околу локалитетот Ѓол и Ѓиренот нудат доволно храна за штрковите. Тоа се доволни предиспозиции за штрковите да имаат растечка и самоодржлива гнездечка популација во селото,, напиша Иванџиков од месната заедница на Стојаково.

Стојаково е во непосредна близина на македонско-грчката граница и брои околу 400 домакинства. Постарите велат дека своевремено во ова село имало по две до три гнезда на штркови, но бројката од 37 гнезда и вкупно 208 штркови пријатно ги изненадила сите.

„Сакаме да останат бидејќи ни го чистат селото. Да ги видите кога се ора некоја нива. По 30-тина слетуваат и ги собираат инсектите, глодарите и влекачите. Каде има штркови има мир и чистота, нè учеа постарите. Така што, добро е што ги има во толкав број. Догодина верувам дека ќе ги има уште, ако треба и ние ќе подигнеме столбови за гнезда“, велат жителите на Стојаково, одалечено 10-тина километри од Богданци.

Фото:  МЗ Сојаково

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.