Влада: На настани во затворено публика до 50 отсто од капацитетот, но да биде со две ковид вакцини

484

Само вакцинирани против ковид-19 со две дози ќе може да влезат на концерти на затворено, в театар или кино, одлучи Владата на денешната седница. По препорака на Комисијата за заразни болести, се дозволува наместо до 30 отсто, настани на затворено да се одржуваат со публика до 50 отсто од капацитетот на објектот.

„Во врска со овој протокол, се воведува и условот посетителите да бидат вакцинирани со две дози вакцина против ковид-19, a останува обврската на организаторот да ги спроведува и контролира сите останати препорачани превентивни мерки за спречување на ширење на вирусот и да организира редарска служба за контрола на мерките“,  соопшти Владата.

На владината седница прифатена е препораката на Комисијата за заразни болести да се прифати и барањето на Агенцијата за млади и спорт и да се дозволи организирање и учество на натпревари во сите спортски во категориите пионери, младинци и кадети без приложен сертификат за вакцинација, со заклучок дека останува препораката да се вакцинираат сите за кои е одобрена вакцинацијата, вклучувајќи ги и децата и младинците од 12 годишна возраст натаму.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.