Градинките, училиштата и факултетите во наредните две недели нема да работат, одлучи Владата

1304

Учениците и студените нема да одат на настава следните 14 дена, откако Владата ги заостри мерките за заштита од коронавирусот. Се затвораат градинките, основните и средните училиштата, универзитетите, како и научните институти од 11 до 25 март. Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека владата ги усвоила на седница препораките кои претходно ги даде Комисијата за заразни болести а паралелно се забрануваат масовни собири со над 1000 посетители.

Да се прекине образовниот процес, градинките, основните и средните училишта во следните 14 денови, да се ослободат вработените од работните обврски во овие институции, за еден родител до 10 годишна возраст на децата ќе се дозволи отсуство од работа кое ќе биде целосно платено во сите јавни и приватни институции,се забрануваат масови собири и настани во отворен и затворен простор со над 1.000 посетители на територијата на целата земја а се препорачува да се откажат или неорганизираат и настаните и под оваа бројка. Се забранува одржување на спортски натпревари со публика во периодот од следните 30 дена на територијата на целата држава, се воведува задолжителна самоизолација за сите кои доаѓаат од средно и високоризичните држави’’ изјави Филипче.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.