Вишните, црешите, сливите може да се извезуваат во Русија, производителите со надеж за повисоки откупни цени

1804

Руската Федерација од утре целосно ја укинува забраната за увоз на македонско коскесто овошје, што значи дека македонските производители и трговци  ќе можат повторно да извезуваат цреши, вишни, сливи, кајсии, праски во Русија.

Забраната стапи лани во август, кога во македонското коскесто овошје се пронајде штетниот организам Monilina Fructicola .Секоја пратка од сега ќе биде проследена со лабораториска анализа од македонската Државна фитосанитарна лабораторија која е акредитирана за анализа на оваа габа.

Со отварањето на рускиот пазар за овие производи, производителите на вишни и сливи од југоистокот, претежно од струмичко радовишкиот регион се надеваат на повисоки цени и постабилен откуп со оглед на минатогодишните проблеми оклу пласманот

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.