Василево и ТИКА ќе ја продлабочуваат соработката преку реализација на нови проекти, соопшти Андонов

764

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, беше на работна средба во седиштето на ТИКА (Турската агенција за соработкаи координација), каде се сретна и разговараше со Координаторот на ТИКА во Македонија,  Халим Омер Согут.

„Разговаравме за продлабочување на соработката и унапредување на условите за живот во нашата општина преку реализација на проекти од заеднички интерес. Им се заблагодарив за досегашната плодна соработка и очекувам во иднина да ги продлабочиме нашите пријателски односи за доброто на граѓаните и просперитетот на нашите држави“, информираше преку својот ФБ профил градоначалникот Андонов“, во врска со средбата со координаторорт на ТИКА.

Во Василево, но и во регионот, ТИКА има реализирано повеќе проекти за решавање на проблемите на ранливите категории граѓани, како и вложување во образованието и здравството.

Во општина Василево, резултат на долгата и успешна соработка се повеќе проекти меѓу кои се и изградбата на нова училишната зграда  во населеното место Висока Маала, како и учеството во реконструкцијата на училишната зграда на ПУ „Гоце Делчев“ во с. Ангелци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.