Блокотехна на чекор до КУП ТИТУЛАТА – утре во Гевгелија пред своите, испишува историја

2308

Во преполнетата сала ,,26 април’’ во Гевгелија, домашната Блокотехна забележа победа против Гостивар и обезбеди историско финале во кошаркарскиот КУП на Македонија. Кошаркарите на Марјан Илиевски губеа дури со минус 13 но во последната четвртина се надминаа себе си и успеа да го надмудрат Гостивар и со 92:87 да слават за прво КУП финале

Блокотехна лошо го започна натрпеварот. По првото полувреме губеше десет поени (54:44)  Гостивар беше доминантен и во третиот период но предноста се топеше. Домакините реализираа девет тројки. Пен беше енигма за гостiварци кој постигна дури 30 поени на чии крилја Блокотехна во последниот период направи целосен резултатски пресврт за победа од 92:87

Противник на гевгелиска Блокотехна ќе биде победникот од второто полуфинале меѓу МЗТ и Работнички . Големото финале се игра утре во 17:30 часот .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.