Бидете внимателни, одговорни, културни и толерантни учесници во сообраќајот за помалку незгоди, апелираат од РСБСП

870

Унапредување на културата, етиката и толеранцијата во сообраќајот значително ќе придонесе за побезбеден и посмирен сообраќај, односно ќе придонесе за помалку сообраќајни незгоди, помал сообраќаен метеж и помалку настрадани лица на улиците и патиштата. Вака информираат од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот кои денеска го одбележуваат 11 мај Денот на културата во сообраќајот

„Повисоко ниво на  култура во  сообраќајот е неопходна со цел намалување на бројот на загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди.  Да се почитуваме меѓу себе, како луѓе и како учесници во сообраќајот, и да изградиме систем на општествени вредности во кој културата и етиката во сообраќајот ќе имаат важно и водечко место. Секое незнаење, некултура и непочитување има цена, но незнаењето, некултурата и непочитувањето на правилата и прописите во сообраќајот  чинат изгубени човечки животи.  Бидете внимателни, одговорни, културни и толерантени учесници во сообраќајот, денес и секој друг ден’’, се вели во апелот нд РСБСП

Од овој совет сметаат дека е неопходно децата да се учаат на сообраќајна култура од најрана возраст.  Искуството покажува дека ги учиме децата на многу работи,  а недоволно ги учиме за тоа како да бидат безбедни и примерни учесници во сообраќајот. Сообраќајната култура е дел од личноста на еден човекот и  претставува одраз на  неговиот карактер и како човек и како  учесник во сообраќајот.Учество во сообраќајот е дејствие кои сите ние секојдневно го реализираме како пешаци, велосипедисти, мотоциклисти, возачи на моторно возила, патници, итн.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.