Бесплатни филмови за време на ЕУ зелена недела

769

Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште еднаш се обврза на одржлива Европа и ги претставува релевантните цели на европскиот Зелен договор во филмски контекст. Не е случајно што новиот фокус GREEN FILMS @AUSTRIA почна за време на Зелената недела на ЕУ. Овој годишен настан е можност да се презентираат актуелните случувања во однос на политиката за животна средина на ЕУ. На предлог на претседателката на Комисијата на ЕУ, Урсула фон дер Лајен, 2023 година е прогласена за Европска година на вештини.

„Европската година на вештини експлицитно има цел да ги промовира иновациите и конкурентноста, да даде нов поттик за доживотно учење и да го зајакне општеството на патот кон зелена и дигитална трансформација. Со помош на Зелениот договор, може да се создадат до милион дополнителни работни места во Европската унија до 2030 година. Младите луѓе се примарен фокус на одржливите образовни програми“, вели министерката Леоноре Гевеслер, која заедно со Министерството за заштита на климата, по втор пат, обезбедува значителна поддршка за Младинското кино на ЕУ: Зелен договор.

GREEN FILMS @AUSTRIA

Во рамки на овогодишниот фокус на GREEN FILMS @AUSTRIA селектирани се осум исклучителни филмови: AUSTRIA2AUSTRALIA (во режија на Андреас Бучиуман и Доминик Бохис), EATING DIFFERENTLY – THE EXPERIMENT (во режија на Андреа Ернст и Курт Лангбајн) GENERATION CHANGE – WHO SAVES THE WORLD? (во режија на Ванеса Бучер), MATTER OUT OF PLACE (во режија на Николаус Гирхалтер), THE GREEN LIE (во режија на Вернер Буте), SAVE THE VILLAGE (во режија на Тереза Дистелбергер), WELCOME TO SODOM (во режија на Кристијан Кронс, Флоријан Вајгенсамер) and WOOD – GAME-CHANGERS UNDERCOVER (во режија на Моника Лазуреан – Горган, Михаела Кирст и Еба Синзингер). Понудата ја комплетираат возбудливите дискусии на инспиративните гости и висококвалитетните дидактички материјали за наставниците.

„Преку извонредните филмови од Австрија, младите луѓе во пет земји учат за еколошките предизвици, за можностите и перспективите и се сензибилизираат за прашањето за климатските промени и заштитата на климата“, велат управните директори на ВАМ, Веит Хајдушка и Михаел Кавурас, кои придонесоа за австриското фокусирање преку нивното здружение за собирање аудиовизуелни медиуми.

Директорот Кристијан Кронес (WELCOME TO SODOM) ја сумира основната порака на проектот EUYC: „Се надевам на промена во размислувањето, особено кај младите луѓе, кои ја сфаќаат својата одговорност за животната средина и за ресурсите посериозно отколку генерациите пред нив“.

Заедно да ја направиме Европа позелена 

Два австриски филма од актуелната програма EUYC, GENERATION CHANGE – WHO SAVES THE WORLD? and ANDERS ESSEN – THE EXPERIMENT, исто така, ќе бидат достапни бесплатно за сите заинтересирани ширум светот од 03 до 11 јуни 2023 година. Кон филмовите со германски, англиски, словенечки, романски, хрватски и македонски превод може да се пристапи директно без регистрација преку стриминг платформата www.euyc.green. Како дел од маркетинг кампањата, проектниот тим има произведени 10.000 засадливи карти, пријателски кон пчелите, кои ќе бидат распределени кон училишните одделенија кои учествуваат кон правењето повеќе зелена и повеќе одржлива Европа.

Успешен формат

Младинското кино на ЕУ: Зелен договор покажа голем успех. Во моментов, во програмата учествуваат околу 60.000 училишни деца, 950 наставници и повеќе од 250 училишта во околу 150 градови и населени места во Австрија, Хрватска, Македонија, Словенија и Романија. Благодарение на дарежливата поддршка од партнерите, целата програма се нуди бесплатно. Во проектот се вклучува и водечката осигурителна групација во Централна и Источна Европа, Виена Иншуренс Груп (ВИГ), која долги години ја третира одржливоста како составен дел од својата стратегија. „Климатските промени сега се вградени во нашите умови со многу реални слики и влијаат на секој од нас и на секој регион. Затоа, Европскиот зелен договор на Комисијата на ЕУ не засега сите нас – без разлика дали сме млади или стари. За Виена Иншуренс Груп, водечка осигурителна компанија во Централна и Источна Европа, одржливсота е составен дел од нашата стратегија долги години. За нашата компанија, преземањето општествена одговорност е особено важно и затоа го поддржуваме Младинскот кино на ЕУ: Зелен договор, кој дава важен придоенс во разбирање на стратегијата за клима на ЕУ и ја подига свеста за климатски промени кај помладите генерации“ нагласува Елизабет Штадлер, извршен директор на Виена Иншуренс Груп.

Серијата GREEN FILMS@AUSTRIA ќе биде претставена како стриминг понуда на сопствената платформа на компанијата www.euyc.green и во кината Cineplexx во 21 европски град. „Природно е за нас да поддржуваме иницијативи како оваа и да дадеме придонес во комуникацијата на европската филмска култура на помладата генерација. Во овој контекст, актуелната серија GREEN FILMS@AUSTRIA се залага за многу атрактивен, интелектуално предизвикувачки и поддржувачки избор на домашни продукции кои исто така припаѓаат и се гледаат надвор од Австрија“, вели Кристоф Папоусек, финансиски директор и ко-партнер на Cineplexx International, ексклузивен партнер во кино во сите пет земји.

Филмовите AUSTRIA2AUSTRALIA, GENERATION CHANGE – WHO SAVES THE WORLD и PLASTIC PLANET ќе бидат претставени во наредниот период во киното Cineplexx во Скопје. GREEN FILMS @AUSTRIA ќе биде претставен од 03.06.2023 до 29.02.2024. Училиштата кои сакаат да ги искористат предностите на понудата за кино и стриминг бесплатно треба да бидат регистрирани од наставниот кадар на www.youth-cinema.eu/mk 

Образованието игра клучна улога во зајакнувањето на младите луѓе да го разберат и активно да се вклучат во Зелениот договор на Европската унија, а киното служи како моќен медиум за да ја пренесе неговата важност. Преку волшебното раскажување приказни и визуелни наративи, киното има потенцијал да ја инспирира, информира и мобилизира помладата генерација кон одржливи практики и еколошка свест. Со интегрирање на образовните иницијативи во доменот на кинематографијата, можеме ефективно да ја пренесеме итната потреба за климатска акција, да поттикнеме критичко размислување и да поттикнеме чувство на одговорност кај младите кон градење позелена иднина во ЕУ. Оваа динамична комбинација на образование и кино ги овластува младите поединци да станат катализатори за промени, обликувајќи одржлива и еколошка Европа за генерациите што доаѓаат“, вели Мила Голчева од Го Грин Македонија.

Кој стои зад зеленото кино

Младинското кино на ЕУ: Зелен договор, иницирано од Асоцијацијата на филмскиот фестивал LET’S CEE, се спроведува со помош на координаторите на земјите ЕПЕКА (Словенија) и Гоу Грин Македонија). Агендата за односи со јавност низ овие земји е менаџирана од агенцијата Чептер 4. Овој проект , кој е ориентиран кон иднината, е поддржан од други силни партнери во областа на дистрибуција на филмови и едукација на публиката, како што се регионалните центри EUROPE DIRECT и Австрискиот филмски институт (ÖFI), кој неодамна победи како партнер за соработка за идни настани кои се фокусираат на зелено снимање и зелено производство.

(комерцијална објава)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.