Беласица петти меч во низа без пораз – совладана Македонија ЃП и останува во трката за бараж

1800

Фудбалерите на Беласица заслужено славеа против Македонија ЃП со 3:1 и остануваат во трката за пласман на 8 позиција која носи можност со опстанок на прволигашкото друштво. Душан Савиќ и Мартин Мирчевски ја донесоа победата за струмичките сино бели кои беа поофанизвини во текот на целиот меч и многу повеќе ја посакуваа  победата

Ова е петти меч во низа за струмичките сино бели  без пораз.По ремито со прилепчани победите над Академија Пандев и Шкендија но и нерешниот исход со Вардар  ова е 8 победа за Беласица која останува на три поени разлика од кратовски Силекс кој денес ја надигра Академијата на Горан Пандев со 3:0

Беласица поведе со голот на Душан Савиќ уште во првото полувреме. Божиновски израмни на 1:1. Савиќ од пенал зголеми на 2:1 откако Јордан Серафимовски беше декласиран во шеснаесетникот на Македонија ЃП а конечните 3:1 ги постави Мартин Мирчевски

Еве ги головите на Душан Савиќ и Божиновски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.