Александара Пешевска со најдобра актерска игра на ФКТ Ристо Шишков во Струмица

827

Актерката при кумановскиот театар Александара Пешевска  ја понесе наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ Ристо Шишков во Струмица кое годинава заради пандемијата се одржа на отвороено со престави од Македонија. Според жирито предводено од ланскиот лауреат Драшко Ѕидар од Хрватска кој онлајн ги следеше преставите, Пешевска во улогата на Кејт  во преставата ,,Телефонот на мртовецот’’ од Сара Раул а во режија на Александар Ивановски поккажала суперирорни актерски перформанси

,, Александра Пешевска во оваа ролја манифестира супериорно актерско мајсторство со изразени психолошки валери, уверливо досегнувајќи ја зоната на внатрешна чувствителност, креирајќи сложен но стамен лик распнат низ бурните времиња на човековото опстојување, лик што кореспондира со филозофијата на Исус а кој живее овде до нас, со нас и во нас,, стои во одлуката на жирито

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.