Академија Пандев обезбеди пласман во полуфиналето од Купот откако ремизираше со Шкупи во реваншот во Струмица

1613

Академија Пандев обезбеди пласман во полуфиналето од Купот откако во реванш мечот од четвртфиналето на стадионот Благој Истатов во Струмица ремизираше со скопски Шкупи. Благодарение на  голот во првиот меч на Ристе Темелков во Скопје ,,пандевци’’ остануваат во трката за одбрана на КУП титулата од минатата сезона.

Во крајно лоши услови за игра поради обилниот дожд во Струмица, Академија Пандев го отвори резултат во 61 минута кога Дориев доби чиста топка пред шеснаесетникот на гостите и ја смести во мрежата на противникот. Шкупи ја превзеде иницијативата и веќе во 75 минути донесе израмнување но не успеа да направи пресврт во своја корист

Во полуфиналето од Купот освен Академија Пандев место обезбедија и Брегалница од Штип, Струга Трим и Шкендија од Тетово. Инаку сениорите на Академија Пандев во денешниот меч ги предводеше Тони Атанасов а веќе од утре ги превзема Александар Таневски откако Југослав Тренчовски по ремито со Борец си даде оставка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.