дома тагови Ново село

таг: Ново село

Преку Центарот за развој на Југоистокот, санација на полски патишта во општините Богданци, Гевгелија, Босилово и Ново Село

Идната недела треба да почнат работите за санација на полски патишта во четири општини во Југоистокот кои беа пријавени како приоритетни од страна на...

Објавена листа на капацитети каде може да се користат ваучерите за туризам, има и во Струмица, Дојран, Гевгелија, Радовиш...

Министерството за економија на порталот дома си е дома ја објави листата на угостителско сместувачки капацитети каде може граѓаните добитници на ваучери за туризам...

До крајот на јули електронски ќе се аплицира за добивање субвенции, помош ќе даваат и ПЕ на МЗШВ

Почна аплицирањето за добивање субвенции за земјоделството, а крајниот рок за доставување на барањата е до 31 јули. Заради корона кризата подоцна од вообичаениот...

Кои полски патишта во општините Богданци, Гевгелија, Ново Село и Босилово ќе се обноват преку Центарот за развој на...

Во општините Богданци, Гевгелија, Ново Село и Босилово ќе се санираат и обновуваат полските патишта до обработливите површини, откако Центарот за развој на Југоисточниот...

Инвестираме 230 милиони евра во патишта и комунални мрежи во Југоистокот, кажаа владини претставници од струмичко

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Државни патишта Зоран Китанов денеска направија увид...

Црквата на поп Боро кај Смоларе, за општина Ново Село е дивоградба, тој пак вели имал дел од документите...

Црквата што свештеникот Боро Милчев ја гради кај Смоларе е дивоградба за која од општина Ново Село нема добиено никакви дозволи. Но со оглед...

Поп Боро доби забрана да биде свештеник, си градел црква кај Смоларе на диво а вршел и неканонски венчавки...

Струмичката епархија донесе одлука со која му се изрекува забрана за свештенодејствие на отец Боро Милчев, против кого ќе биде покрената и дисциплинска одговорност...

,,Кој нема нека земе, кој има нека остави’’ – Општина Ново Село постави пункт за помош на свои сограѓани

Општина Ново Село денеска во дворот на општинската зграда постави импровизиран пункт со прехрамбени артикли за да им помогне на своите сограѓани кои немаат...

Општина Ново Село со сензорни камери ги лови несовесните граѓани кои фрлаат отпад по исчистените депонии

Општина Ново Село со микро сензорни камери ќе ги лови несовесните граѓани кои го фрлаат ѓубрето во атарите на населените места на дивите депонии...

Јагнињата од Југоистокот останаа непродадени пред Велигден, сточарите реагираат и на ниските откупни цени

Сточарите од струмичко Самуилово на мака, бидејки јагнињата им останаа неоткупени  а немаат услови и можности да ги прошират своите стада. Петре Митрев кој...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица, Гевгелија и Радовиш по 4 нови позитивни лица од...

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19. Како што објави министерството за здравство новите случаи...