дома тагови Министерство за животна средина

таг: Министерство за животна средина

Склучен договор за реконструкција на системот за водоснабдување во Богданци во вредност од околу 4 милиони евра

Пред Нова година, Министерството за животна средина склучи договор со фирмата ,,Конструктор'' од Скопје за реконструкција на системот за водоснабдување во Богданци. Станува збор...

Мета: Од продажба на ќеси собрани над 720.000 евра – ќе одат за селекција на отпад низ градовите

Од продажбата на биоразградливи ќеси за само четири месеци се собрани над 44,7 милиони денари или над 720.000 евра, информираат за Мета.мк од Министерството...

Штетните ПМ 10 честички во Струмица не се мерат оти инструментот бил расипан, новиот ќе стаса до јануари

Мониторинг станицата за квалитетот на амбиенталниот воздух во Струмица не дава резултати за концентрацијата на ПМ 10 честички оти инструментот за таа намена е...

Идниот месец речниот канал во Градашорци ќе биде целосно уреден со бетон и камен (фото)

Речниот канал кој поминува низ населеното место Градашорци, општина Василево идниот месец треба целосно да биде завршен објавија на својата страна од ова локална...

Државната мерна станица повеќе од месец не ги отчитува штетните ПМ честички во воздухот во Струмица

Речиси еден месец мерната станица на Министерството за животна средина во Струмица не ги отчитува штетните ПМ 10 честички, односно нивната концетрација во воздухот...

Ќе се регулира и уредува речниот канал во Градашорци, општина Василево доби пари од државата

Деновиве општина Василево ќе го распише тендерот за регулација и уредување на речниот канал  во населеното место Градашорци, по добиените средства од министерството за...

На ГП Богородица зголемена контролата на отпадот што влегува во државата – под надзор 11 камиони со RDF отпад...

Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во Македонија, дополнително е подигнат...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...