дома тагови ЕУ

таг: ЕУ

Ана Витанова Рингачева од Струмица прогласена за Европска жена на годината оти пренесува љубов за македонскиот јазик !

Професорката Ана Витанова Рингачева од Струмица е прогласена за Европска жена на годината. Таа денеска признанието го доби од канцеларијата на ЕУ во земјава...

Ана Витанова Рингачева која создава интерес за Македонскиот јазик, предложена за Европска жена на годината – еве како да...

Професорот Ана Витанова Рингачева е предложена за Европска жена на годината од страна на канцеларијата на ЕУ во земјава.  Предлогот стаста од Европската куќа...

Аугментирана и виртуелна реалност – предности, предизвици, ризици, Што е AR а што VR ? (видео)

Во денешно време, често слушаме терминологија како виртуелна реалност (VR), зголемена реалност (AR). Според пазарните трендови и технолошкиот напредок, се чини дека AR, VR ...

Тик токерот Динев објаснува која е разликата помеѓу инфлуенс и импакт во дигиталниот свет (видео)

Тик токерот Александар Динев во рамките на проектот ,,Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со...

Во виртуелниот свет лесно може да се украдат податоци – бидете внимателни, апелира Tik tokerot Динев

Без социјалните мрежи и веб страниците речиси е незамисливо секојдневното функционирање. Меѓутоа, влезница за дигиталниот свет се токму личните податоци. Име, презиме, адреса на...

Гевгелиски Мултус ќе спроведува проект за нештата кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“

,,Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“. Ова е насловот на проектот што ќе го имплементира Здружението „Мултус“ од Гевгелија со...

Почнаа да се градат вело патеките во Струмица, градоначалникот објави на кои булевари и улици ќе има

Почна изградбата на најавените вело патеки во Струмица во рамките на проектот ,, Струмица паметен вело град’’ финансиран од програмaта ,,ЕУ за општините“. Механизација...

Разрешена Жулиета Ѓуркова од функцијата директор на ЦРЈПР, засега нема одговор кои се причините

Советот на градоначалници на Југоисточниот плански регион со осум гласа ,,ЗА“ ја разрешија Жулиета Ѓуркова од функцијата директор на Центарот за развој на Југоисточниот...

Градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов зеде учество на конференцијата на Европскиот комитет на региони во Брисел

Во деновите од 6-ти до 8-ми Јули, Градоначалникот на општина Радовиш - Ацо Ристов како дел од заедничкиот Консултативен Комитет беше во службена посета...

Во Радовиш со пари од ЕУ ќе се гради мини топлана за зaгревање на шест јавни институции

Во наредните три години во Радовиш ќе се гради мини топлана за загревање на неколку јавни институции.  Средства во висина од приближно милион евра...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Гитаристи од Струмица беа дел од концертот за рекорд во Белград...

Гитаристи од музичкото училиште „Боро Џони“ од Струмица од класата на м-р Васко Пиличев одлично ја презентираа Македонија на „Guitar Art Festival“ во Белград...