дома тагови брана турија

таг: брана турија

„Чисти ридови за сите“ – собрани пет тракторски приколки со пластика и отпад од излетнички локалитети во струмичко (фото)

Пет тракторски приколки со пластични шишиња лименки и друг ситен отпад се собраа од излетничко рекреативните локалитети во струмичкито регион во рамките на еко...

ФОТО: Стотици ќеси отпад се собраа од излетничките места во Василево, Ново Село и Босилово каде се садеше и...

Во рамките на акцијата,, Чисти ридови за сите’’ денеска се чистеше и во општините Василево и Ново Село а во општина Босилово освен што...

Докторот од Кавадарци ја преплива Турија во струмичко за два и пол часа и апелираше да ги чуваме езерата...

Доктор Бошко Илиев специјалист по спортска медицина од Кавадарци ја преплива браната Турија кај струмичко, по повод Денот на независноста на Македонија. Тој во...

Доктор специјалист од Кавадарци, за Денот на независноста утре ќе ја преплива брана Турија кај Струмичко

Специјалистот по спортска медицина од Кавадарци Бошко Илиев утре за Денот на независноста на Македонија планира да ја преплива брана Турија, односно да исплива...

Селото на војводата Атанас Цонев-Брадата Нивичино, ја чува тајната за последните денови од заложништвото на Мис Стон

Ретко кој знае дека американската мисионерка Мис Елен Стон која била киднапирана од страна на четата на Јане Сандански, пред да биде ослободена, престојувала...

Затвор од 20 години за убиецот на Иљашев чие тело беше најдено во брана Турија, одлучи струмичкиот суд

За убиството на Ристо Иљашев во мај минатата година, чие тело беше пронајдено искасапено во метално буре во брана Турија месец и половина подоцна,...

Општина Василево асфалтира улица во Добрашинци но и дел од патот кон брана Турија, проекти во висина од 280...

Општина Василево деновиве интензивно работи на изградба на улица од 420 метри во населеното место Добрашинци која води од мостот на влезот во селото па се...

Василево со Центарот за развој на Југоистокот ја почнаа реконструкцијата на патот до брана Турија кој ќе се проширува

Почнаа работите за реконструкција на патот што води кон браната Турија од каде со вода за пиење се снабдуваат општините Василево и Струмица а...

Ќе се реконструира дел од патот до браната Турија, Општина Василево и Центарот за развој на Југоистокот потпишаа договор

Општина Василево заедно со Центарот за развој на Југоисточниот плански регион потпишаа договор за реконструкција на дел од патот до брана Турија. Станува збор...

Кај браната Турија струмичко пронајден човечки труп во резервоар за гориво на товарно возило

Денеска попладне околу 18:00 часот во водите на брана Турија, во близина на Струмица, во резервоар за гориво од товарно моторно возило, пронајден е...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...