Галеника ја зголеми продажбата во Македонија за 34 отсто

Во текот на првите седум месеци годинава, Галеника постигна значително проширување на своето портфолио на производи, раст во Србија и на регионалните пазари Северна...

,,Спин Понг, Нема Ваздух’’ – Ново видео на Мултус од Гевгелија за медиумска писменост како се спинуваат вести !

Во рамките на проектот ,,Сите вистини на веста’’ кој го спроведува Здружението Мултус од Гевгелија, објавено е е второто видео кое упатува предупредување кај...

Се предлага подигање Музеј на плоштадот во Струмица на површина од околу 1000 квадрати, еко активистите против

Општина Струмица со измените на Деталниот урбаниситчки план за централното градско подрачје планира подигање Музеј на струмичкиот плоштад. Истиот би бил на површина од...

ЕУ инфо центарот со видео за значењето на чистата вода и насликаните мурали на Пречистителната во Струмица

ЕУ  во земјава кој ја реализира кампањата ‘За чисто како дома исто’ преку инфо центарот објави видео за значењето на чистата вода и насликаните мурали...

Филипче од Радовиш: Не смееме да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да нè враќа назад

Ниту една грешка на СДСМ не е толку голема за да го оставиме ВМРО-ДПМНЕ да нè понижува и потценува. Ниту една грешка на СДСМ...

Наскоро струмичко Муртино ќе добие спортска сала, активностите се во завршна фаза

Крајот на април или почетокот на мај ќе биде ставена во функција училишната спортска сала во Муртино. Вака објави градонaчалникот на Струмица Костадин Костадинов...

15 уметници ќе творат на Меѓународната струмичка ликовна колонија, се очекуваат нови 50 дела во повеќе техники

Петнаесеттина ликовни уметници од земјава но и од  САД, Русија, Грција, Бугарија, Полска и Србија ќе творат на 56 издание на Меѓународната струмичка ликовна...

Поради очекувано снежно невреме, утре и задутре Грција забрани влез на камиони на сите гранични премини

Соседна Грција утре и задутре забрани влез за товарни возила на сите гранични премини поради најави за обилни врнежи од снег. Македонското МВР соопшти...

Изгоре кровна конструкција и дел од простории со покуќнина од семејна куќа во Конче

На 28.02.2023 во Полициската станица Радовиш било пријавено дека настанал пожар во куќа сопственост на Х.Д.(66) од село Конче, радовишко, во кој изгореле дел од...

Сe прекинуваат и воншколските активности, тренинзи и курсеви за деца во следните две недели

Се прекинуваат и сите воншколски или дополнителни и приватни програми кои децата ги извршуваат вон наставата, како што се курсеви за странски јазици, дополнителни...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајки кај Брајковци валандовско и на обиколницата кај Богданци – ...

На 17.06.2024 во 13.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на регионален пат 1401, делница помеѓу село Страниште и „Марвинска клучка“, кај село Брајковци, валандовско, се случила...