До крајот на јули електронски ќе се аплицира за добивање субвенции, помош ќе даваат и ПЕ на МЗШВ

Почна аплицирањето за добивање субвенции за земјоделството, а крајниот рок за доставување на барањата е до 31 јули. Заради корона кризата подоцна од вообичаениот...

Приведен жител од Стојаково, во товарното возило што го возел кај Романовце пронајдени 53 мигранти

На 27.12.2021 во 22.00 часот на наплатната станица „Романовце“, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции го лишиле од слобода А.Ќ.(39) од...

Струмичките актери со 260 потписи покренаа иницијатива за да се поништи изборот на директор во Антон Панов

Актерите од Струмица покренаа иницијатива за поништување на изборот на директор во Центарот за култура Антон Панов и распишување на нов во кој за...

Јанев: Асфалтирани две улици во населеното место Пиперево, за кои приоритет дадоа самите граѓани

Асфалтирани две улици во населеното место Пиперево, за кои приоритет дадоа самите граѓани. Изведувач на активностите е градежната компанија Пешо Инжинеринг. Наредни населени места каде...

Полицијата приведе радовишанец – се сомничи дека синоќа извршил обљуба врз малолетничка

26 годишен радовишанец заработи кривична пријава и е лишен од слобода бидејки полицијата го сомничи дека синоќа сторил кривично дело обљуба врз мололетничка, соопшти...

Во Радовиш приведен струмичанец за примање поткуп, барал награда за добар записник за доделeни субвенции на фирма од Бучим

Вчера отсекот за економски криминал при Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основно јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против И.Г. (38) од Струмица,...

Притвор од 8 дена за лице кое во центарот на Гевгелија тепал жена а имал забрана да и се...

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став...

Џонсон Мети останува партнер во професионалниот развој на студентите

Четириесетина студенти од технички факултети неодамна ја посетија фабриката Џонсон Мети во Македонија. Студентите се запознаа со процесот на производство и со опремата со...

Доктор на науки и 26 магистри се водат како невработени во Бирото во Струмица !

Доктор на науки и 26 магистри се водат како невработени во Бирото за вработување во Струмица. Така стои во прегледот на невработени лица според...

По два поништени се спрема нов оглас за распределба на социјалните станови во Струмица

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски не прецизираше кога ќе биде распишан новиот оглас за распределба на социјалните станови во Струмица. Станува збор...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајка на патот Еднокуќево –...

Вчера во 19.10 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат помеѓу селата Еднокуќево и Моноспитово, струмичко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко...