Во Југоистокот 3 починати 64 новозаразени и 98 оздравени од ковид-19 за последните 24 часа

Две лица од Гевгелија  на возраст од 68 и 73 години и едно лице од Струмица на возраст од 59 години починале од компликации...

Почнаа чистењето на просторот Чам’лк над Струмица за изградба на социјална населба со 100 типски куќи

Општина Струмица ги отпочна активностите за чистење на просторот ,,Чам’лк’’  над новите турски гробишта во Струмица каде треба да никне нова социјална населба.. Станува...

Кај „Каменот” во Богданци во товарно возило откриени 86 мигранти, возачот приведен

Службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран”, синоќа во 23.30 часот кај место викано „Каменот” во Богданци, го лишиле...

Од денеска влез во Бугарија и преку Ново Село – отворен ГП Златарево за патнички сообраќај

Од денеска во Бугарија може да се влезе и преку ГП Златарево кај Ново Село. Министерството за здравство на соседна Бугарија ја измени забраната...

Иловица – Штука ќе штеди вода, таа ќе се користи одново и нема да се испушта во животната средина

(Комерцијална ПР објава) Предрасуди и Стереотипи: Рударскиот комплекс ќе испушта технолошка вода со токсични состојки со што ќе се загадат подземните и надземните води. ВИСТИНА: Нашиот проект...

Истатов ми даде сила – Ѓорѓиев осум часа трчаше и возеше велосипед за фудбалската легенда (фото)

Цели осум часа ултрамаратонецот Николчо Ѓорѓиев трчаше и возеше велосипед за фудбалската легенда Благој Истатов кој пред три години почина на 71 годишна возраст....

Кај струмичко Дабиље во патничко возило откриени 12 мигранти, возачот од Банско приведен

Струмичката полиција синоќа на влезот во  населено место Дабиље во патничко возило ,,алфа ромео 156 ’’ со бугарски ознаки откриле 12 мигранти. Настанот се...

Од утре нови правила за влез во објектите, информира Министерството за здравство

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од утре 15 ноември 2021 година за влез во објекти, е потребно: -сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од...

Заврши проектот ,,Joint Actions ” – река Сушица во Радовиш доби уредено речно корито за да не се излева

Заврши реализацијата на проектот „Заеднички мерки за спречување и намалување на последиците од катастрофи во општините Сандански и Радовиш“ финансиран од Европската Унија преку Интеррег...

Има регистарски таблици за моторни возила, МВР набави за период од три месеци

Стигнаа регистарските таблички откако повеќе од еден месец имаше недостиг во станиците за технички преглед каде се врши регистрација на моторни возила. Тендерот за...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Струмица Никоб мечот со Мурса од Осијек од Купот на ЦЕВ...

Одбојкарите на Струмица Никоб, мечот со хрватскиот тим на Мурса од Осијек во рамките на  Купот на ЦЕВ ќе го играат во салата Парк...