По поројот во Сушево се чисти и отворениот канал во Василево

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, направи увид во активноста на чистење на отворениот  трапезен канал во населеното место Василево, кој се протега покрај...

Градоначалникот Андонов му вети средства на кикбоксерот Велков за настап на турнир во Германија

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, во својот кабинет оствари средба со кик боксерот од А1- Арена, Петре (Пепи) Велков, при што му беше...

Млади од Струмица, Гевгелија и Тетово преку Еразмус + стекнуваа искуства за социјално претприемништво во Полска

Преку програмата Еразмус+, оранизиран од http://www.yowopoland.org/, и партнерската организација од Македонија  Youth Empowerment Association - YEA Macedonia - @yeamkd, Мила Младенова од Струмица, Лилјана...

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува – од полноќ нови цени на горивата

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за денар, а за половина денар ЕУРОСУПЕР БС-95, додека ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на...

Се очекува експресниот пат Штип – Радовиш да биде завршен и пред предвидениот рок кажа премиерот Спасовски (видео...

Премиерот Оливер Спасовски заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски и директорот на ЈП Државни патишта Зоран Китанов извршија увид на градежните...

Средношколците од „Димитар Влахов“ Струмица со четири злата на Државниот тракторски натпревар во Кавадарци (ФОТО)

Денеска во Кавадарци се одржа државниот тракторски натпревар за средношколци, каде што домаќин, по 51. пат, беше Земјоделско-шумарското училиште „Ѓорче Петров“. Натпреварувачите своето знаење го...

Во Радовиш ,,Самун ем татлија” со меѓународен фолклорен фестивал ,,Радовишки собор” (ВИДЕО)

Од утре во Радовиш стартува меѓународниот фолклорен фестивал Радовишки собор додека од петок Самун ем татлија. Станува збор за нова и традиционалната манифестација која...

Измени во терминот за пријавување на Новогодишниот турнир во мал фудбал во Василево со фонд од 200 илјади денари

Oрганизаторите на Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал, Василево 2019-2020, информираат дека рокот за пријавување на учество во турнирот и стартот на натпреварите се пролонгираат....

Градоначалникот Ангов додели признанија на институции фирми и здруженија, за придонес во развојот и промоција на Дојран (фото)

Општина Дојран го одбележа празникот 5 ти ноември со низа свечености а на повеќе институции фирми и здруженија им беа доделени плакети и признанија...

Со сезонска ски карта од Ресорт „Маврово“ може да се скија низ поранешна Југославија

Со купена ски карта во Ресорт „Маврово“ може да се ужива и во убавините и услугите на „Олимпискиот центар Јахорина“, Босна и Херцеговина, откако...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Земјоделците најавија блокада на Струмица, бараат рентабилна откупна цена и стоп...

Производителите на домати во понедeленик ќе ја блокираат Струмица бидејки никој од Владата не ги контактирал да им ги слушне проблемите и да им...