Анализа: Војната во Украина ќе предизвика економска нестабилност во РСМ

Воениот конфликт во Украина се очекува да предизвика последици врз економијата на Северна Македонија. Последиците, пред сé, се поврзани со пречките во трговската размена...

Грците ја продолжија забраната за секаков вид сообраќај на ГП Дојрани до 15 август

Грчките власти ја продолжија забраната за секаков вид сообраќај на ГП ,,Дојрани’’  до 15 август. Ова значи дека низ овој граничен премин ќе нема...

Промоција на романот Тарафот од струмичанецот Петар Трајков во Скопје

Во автентичен  книжевно  афирмативен  амбиент на Метаноја кафе во Скопје се одржа промоција на  книгата Тарафот од Петар Трајков од Струмица.  Промоцијата беше реализирана...

Празијада во Градашорци – Се дегустираа специјалитети од праз и се донираа средства за хумани цели

Општина Василево ја организираше 12 тата манифестација ,,Ден на празот’’ во населеното место Градашорци каде беа презенитрани над 100 тина специјалитети од праз приготвени...

Прогласени најдобрите краткометражни филмови на фестивалот Астерфест во Струмица

Официјалното жири на 17-тиот „Астерфест“ во состав: Владимир Перовиќ, Мими Ѓоргоска-Илиевска, Мимоза Рајл и Столе Ангелов, донесе одлука и подготви образложение за наградите за...

Австриски Брамак повторно го награди Разнопромет АС за најдобар трговски партнер во Македонија

Светски познатиот производител на керамиди ,,Брамак’’ од Австрија по седми пат го награди ,,Разнопромет АС’’ од Струмица за најдобар трговски партнер во Македонија. Наградата...

Регистрирани нови 107 заболени од КОВИД-19 во последните 24 часа, соопшти министерството за здравство

Во изминатите 24 часа се потврдени 107 нови случаи на КОВИД-19, соопшти министерството за здравство. Најмногу има во Куманово дури 44 лица, во Скопје...

Нови три лица починаа а 25 се заболени од коронавирус во последните 24 часа, објави Филипче

Во изминатите 24 часа починаа уште три лица од КОВИД-19, соопштија од министерството за здравство a објави министерот Венко Филипче. На Клиниката за инфективни...

„НОВУС“ од Струмица ќе ја унапредува медиумската писменост а ќе работи и на намалување на корупцијата

Центарот за истражување и анализи „НОВУС“ го имплементира проект „Граѓанско Сојузништво за репортери без граници“ во партнерство со „Медија Флеш“ - Струмица. Вкупната вредност...

Во струмичко Раборци се подобрува водоснабдувањето, се градат нови водоводни линии

Градоначалникот Костадин Костадинов со соработниците и директорот на ЈПКД „Комуналец“ Зоран Горгиев, извршија увид во градежните работи на водоводниот систем во населеното место Раборци. Овој...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...