Гевгеличанец тешко повреден, откако со возилото вчера излетал од патот Градско – Неготино

Гевгеличанец се здобил со тешки повреди откако вчера на регионалниот патен правец Градско - Неготино излетал од патот и удрил во земјен канал. Незгодата...

Од вечерва на полноќ ново поскапување на нафтените деривати – Регулаторна го објави новиот ценовник

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 2,5 до 3 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Зголемувањето...

Селото на војводата Атанас Цонев-Брадата Нивичино, ја чува тајната за последните денови од заложништвото на Мис Стон

Ретко кој знае дека американската мисионерка Мис Елен Стон која била киднапирана од страна на четата на Јане Сандански, пред да биде ослободена, престојувала...

Во Дојран се реновираат три објекти за научно истражувачки цели за заштита на езерото (фото)

Идниот месец општина Дојран треба да добие објекти кои ќе бидат во функција на истражување на квалитетот на водата на езерото , негова заштита...

Рекреативната патеката од Богданци до Честе Јавори ќе биде готова до Јуни, се планира продолжување и до брана Паљурци

До крајот на месецов или почетокот на јуни треба да биде готова пешачко - велосипедската  патека Богданци - Честе Јавори кај Паљурци со вкупна...

Првпат сум но летово пак ќе дојдам за убавините, кажа Царовска која со Илиев беа на Мантово кај Конче...

Преку Проектот за локална и регионална конкурентност на Светска Банка, ЕУ и македонската влада, сончевата езерска населба Мантово кај општина Конче доби дополнителни содржини...

Радовишанец извршил измама и зел околу 700 евра од друго лице за мебел, при што направил дури и фактура

Радовишанец заработи кривична пријава за измама и фалсификување исправа бидејки лажно се преставил како мајстор за мебел во правен субјект кој не постои, и...

Владата одлучи, празничниот полициски час викендов од недела од 11 до вторник до 5 часот наутро

Владата на својата седница одлучи полицискиот час да започнe од недела од 11 часот и да трае до 5 часот во вторник за претстојниот...

Црквата на поп Боро кај Смоларе, за општина Ново Село е дивоградба, тој пак вели имал дел од документите...

Црквата што свештеникот Боро Милчев ја гради кај Смоларе е дивоградба за која од општина Ново Село нема добиено никакви дозволи. Но со оглед...

Поп Боро доби забрана да биде свештеник, си градел црква кај Смоларе на диво а вршел и неканонски венчавки...

Струмичката епархија донесе одлука со која му се изрекува забрана за свештенодејствие на отец Боро Милчев, против кого ќе биде покрената и дисциплинска одговорност...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Угостителите со работа од 8-22 часот и тоа на летни тераси,...

Владата го донесе протоколот за отворање и работа на кафетериите и угостителските објекти за исхрана. Според протоколот работното време е ограничено и тоа од...