Полуматурантката Николова од „Видое Подгорец“ Колешино првонградена за текст посветен на талентот на свои соученички !

Полуматурантката Марија Николова од ООУ,,Видое Подгорец“ од Колешино - Струмичко под менторство на наставничката Атина Манчева ја понесе првата награда на распишаниот конкурс од...

Двајца мотоциклисти тешко повредени во одделни сообраќајки, соопшти полицијата во Гевгелија

На 13.06.2024 во 13.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Негорци, гевгелиско, К.Т.(31) од село Прдејци, гевгелиско, управувајќи мотоцикл изгубил...

Малолетничка возејки трактор удрила во пешак во Иловица кој се здобил со тешки повреди

Од СВР Струмица информираат дека синоќа околу 21:30 часот на локален пат од брана „Иловица“ кон село Иловица, струмичко, трактор без регистарски ознаки, управуван...

Општина Босилово организира ,,БАЗАР ФЕСТ“ со цел жителите да ги презентираат и продаваат своите рачни творби и производи !

Заради  стимулација на приватното претприемништво, уметничките способности, иновативноста и индивидуалниот  талент - општина Босилово  за прв пат оваа година  ќе  организира  „БАЗАР ФЕСТ –...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денес и утре во портокалова фаза – надлежните со препораки за топлотниот бран...

Гевгелија, Богданци, Валандово и Дојран денеска и утре ќе бидат зафатена од високи температури од портокалова фаза, поради што Владата на барање на Министерството...

Хотелот ,,Термал Лукс и Спа“ кај Бања Банско со работа ќе почне пролетва, отворени се работни места за повеќе...

Хотелот ,, Термал Лукс и Спа’’ кај Бања Банско Струмица ќе биде ставен во функција во првите месеци од оваа пролет, најавија од менаџментот...

Тешко повреден велосипедист во Струмица, бил удрен од возач на патничко возило кој го напуштил местото

На 04.06.2024 во 17.40 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на булевар „Маршал Тито“ во Струмица, Г.Б.(64) од с.Василево, струмичко, управувајќи патничко возило „рено меган“ со...

Утре и задутре прскање против комарци во 8 општини од Југоистокот, тендерите ги доби скопска фирма за 68 илјади...

Утре и задутре во осум општини од Југоистокот ќе се изврши теристична дезинсекција против возрасни комарци. Како што соопштуваат од Центарот за развој на...

Двајца малолетници на мотоцикл тешко повредени во сообраќајка со патничко возило во Гевгелија

Во Полициската станица Гевгелија, синоќа околу 2 часот, било пријавено дека на крстосницата од ул.“Коле Неделковски“ и ул.„Љубљанска“ во Гевгелија се случила сообраќајна несреќа. Учествувале...

Како ќе изгледа новиот хотел „Термал Лукс и Спа“ на Подгорски Ан кај Бања Банско Струмица (фото/видео)

Во рамките на Проектот за локална и регионална конкурентност, периодов фирмата ,,Подгорски Ан’’ од Колешино интензивно работи на реконструкција на руинираниот хотел кој го...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Гевгелија идната недела ,,АРТ УМ“ фестивал – ќе се спои...

На 21 и 22 јуни 2024 година во Гевгелија ќе се одржи мултимедијален фестивал АРТ УМ . Овој фестивал ќе вклучува широк спектар на...