Д-р Филипче од Радовиш: Ја укинуваме партиципацијата од 20% во здравство, го штитиме стандардот на пензионерите

Носителот на листа на кандидати за пратеници од СДСМ и Коалицијата за европска иднина во Изборна единица 4, д-р Венко Филипче вчера беше во...

Додека бев министер дури и во време на пандемија не фалеа лекови за дијабетичарите – рече Филипче

На средба со лицата со дијабетес од Радовиш и околните региони, д-р Венко Филипче информираше за плановите предвидени за оваа важна категорија на пациенти...

Кои се кандидати за пратеници од коалицијата на СДСМ за 4 ИЕ каде Венко Филипче e носител !?

Синоќа владеачката СДСМ на конгрес ги промовираше листите за претстојните парламентарни избори. Југоистокот со 10 те општини се наоѓаат во четвртата изборна единица, за која...

Познати кандидатите за пратеници од Движењето ЗНАМ за 4 ИЕ каде носител е Миле Цеков од Струмица

Движењето ЗНАМ – За наша Македонија  ги претстави кандидатите за пратеници во сите шест изборни единици за претстојните парламентарни избори закажани на 8 мај,...

Нови струки и образовни профили во струмичките средни училишта за учебната 2021/2022 година

Министерството за образование го објави Конкурсот за запишување на ученици во јавните средни училишта во земјава за учебната 2021/2022 година. Во трите средни училишта...

Филипче: Зголемувањето на капитацијата за матичните лекари ќе биде на почетокот, а не до крајот на мандатот

Уште на почетокот на мандатот ќе се залагам капитациониот бод за матичните лекари да се зголеми за 15%. Оваа порака ја испрати д-р Венко...

Фото – Кочулските водопади кај Валандово станаа достапни како нова туристичка атракција

Заврши уредувањето на пристапот до Кочулските водопади на Беласица кои се на територијата на општина Валандово, со што овие природни убавини станаа достапни за...

Горивата од вечерва на полноќ поскапуваат, РКЕ ги објави новите цени

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати. Согласно новата одлука на РКЕ, поскапуваат сите горива. За еден денар поскапува ЕУРОСУПЕР...

Нова радио станица во Струмичко, Импулс радио како музичка оаза за уживање директно од Сушица општина Ново Село (фото)

Медиумскиот простор во Струмичко се збогати со уште една радио стадница. Станува збор за Импулс радио со седиште на територијата на општина Ново Село...

Во Струмица и Радовиш пријавени тепачки и физички напади, полицијата најави пријави

На 06.04.2024 во 12.20 часот во Полициското одделение Ново село, В.П.(75) од село Зубово, струмичко, пријавил дека околу 10.30 часот во село Зубово бил...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

УХМР најави нестабилно време со пороен дожд, грмежи и силен ветер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат...